Data

Zapachy a muzyka – czym są nuty zapachowe?

Czytając opisy perfum zawsze spotykamy się z takimi określeniami jak „nuty zapachowe”, co z początku może kojarzyć się nam z muzyką. Jest to bardzo trafne skojarzenie ze względu na sam proces powstawania kompozycji zapachowych. Niektóre z nich są małymi dziełami sztuki i ich tworzenie możemy porównać do komponowania muzyki.

Czym więc są nuty zapachowe i jaką pełnią funkcję w tworzeniu kompozycji zapachowych? Postaramy się to przybliżyć w naszym wpisie. 

Nuty zapachowe – czym są?

Większość perfum składa się z trzech nut zapachowych – nuty głowy, serca i głębi (bazy). Można je określić jako zbiór woni rozwijających się w trakcie kontaktu serum ze skórą. Każda z nich ma inną szybkość parowania – czyli trwałość, dlatego jest wyczuwalna w różnym czasie po rozpyleniu perfum. 

Właśnie dlatego nasze perfumy pachną inaczej w momencie rozpylenia, inaczej po upływie kilkunastu minut, a jeszcze inaczej po kilku godzinach na skórze.

Najpierw wyczuwamy nutę górną, nazywaną nutą głowy, później nutę serca, a najdłużej po rozpyleniu utrzymuje się nuta głębi, zwana też nutą bazy.

Przyjrzymy się teraz bliżej każdej z trzech nut zapachowych.

Na początek – nuta głowy

Nuta głowy to pierwszy aromat, który wyczuwamy od razu po rozpyleniu perfum. Jest ona istotna, ponieważ decyduje o naszym pierwszym odczuciu na temat danego zapachu i tym, czy zdecydujemy się na jego kupno. Można więc powiedzieć, że nuta głowy to wizytówka perfum.

Nuta ta jest niezwykle intensywna, jednak ulatnia się najszybciej. Utrzymuje się na skórze od kilkunastu minut do pół godziny. W skład tej nuty wchodzą zwykle najdelikatniejsze i najświeższe aromaty – owocowe, kwiatowe lub cytrusowe. 

Na przykład w perfumach inspirowanych zapachem Coco Chanel Noir w nutach głowy znajdziemy grejpfrut, miętę i różowy pieprz.

Charakter perfum, czyli nuta serca

Po upływie kilkunastu minut od rozpylenia perfum, poczujemy kolejną z nut – nutę serca. Jest środkiem perfum, swoistym połączeniem dwóch pozostałych nut, a także ich koniecznym uzupełnieniem. To ona nadaje perfumom ich indywidualny charakter i wyrazistość, jednak często zdarza się, że w ogóle nie zwracamy na nią uwagi.

Zapach nuty serca utrzymuje się na skórze do około dwóch godzin. Najważniejszymi składnikami w tej nucie są akordy korzenne, kwiatowe lub drzewne. W perfumach inspirowanych zapachem Calvin Klein In2U w nutach głowy znajdziemy bergamotkę, orchideę i kaktusa.

Za to w przypadku zapachu inspirowanego Lancôme Idôle w nutach serca znajdują się woda różana, róża i jaśmin.

Nuta bazy, czyli od czego zaczyna się komponowanie perfum

Nuta bazy, nazywana także nutą głębi, to ostatni etap ewolucji zapachowej perfum. Pomimo swojej niewielkiej intensywności nuta ta ma wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, tworzy tło zapachu i decyduje o jego osobowości. 

Nuty głowy, uwalniając się przez długi czas, odpowiadają również za trwałość zapachu, przez co są wyczuwalne nawet kilka, kilkanaście godzin po rozpyleniu perfum. Co ciekawe, to właśnie od tej nuty rozpoczyna się komponowanie całego zapachu, aby ustalić, jakie będzie tło tworzonych perfum.

W skład nuty bazowej wchodzą takie składniki jak cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, a także wanilia, przyprawy drzewne i korzenne. Poza tym dodaje się do niej także substancje, które powodują, iż zapach przez dłuższy czas utrzymuje się na skórze. 

Wanilie i nuty drzewne, a także paczulę znajdziemy w nucie głębi perfum inspirowanych zapachem Armani Si Intense.

W męskich perfumach, inspirowanych zapachem Hugo Boss Bottled, nutę bazy tworzy drzewo cedrowe, sandałowe i oliwkowe.

Podsumowanie wiedzy o nutach zapachowych 

Aby perfumy pachniały dobrze, kreatorzy perfum muszą pamiętać o tym, by w każdej z trzech faz rozwijania się ich aromatu występowały substancje pachnące podobnie. To zapewni harmonijny i stały proces rozwijania się aromatu.

Dla miłośników perfum bardzo ważna jest znajomość nut zapachowych. Dzięki temu dobranie odpowiednich perfum jest łatwiejsze, a także można przewidzieć, jak zapach będzie się rozwijał na skórze. Pamiętajmy jednak, że perfumy będą pachnieć inaczej na każdym z nas, na co wpływ mają też dodatkowe czynniki.

Jeśli pragniemy poznać prawdziwą woń perfum, musimy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać godzinę lub dwie. Perfumy, wbrew pozorom, nie mają jednego, stałego zapachu tylko cały czas zmieniają się i ewoluują. Dlatego trzeba dać im szansę, a na pewno uwiodą nas swoim zapachem.

Teraz, gdy już wiesz, czym są nuty zapachowe perfum, zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu w poszukiwaniu wymarzonego zapachu!